3 Mayıs 2014 Cumartesi

Mısır ve Faydaları

Mısır, genellikle çok nemli iklim bölgelerinde yetiştirilebilen, tek yıllık özellikle yağı doymamış yağ grubunda olan bir tarım bitkisidir. Diğer isimleri Zea mays, Corn, Mais olarak bilinir. Meksika ve Orta Amerika kökenlidir. İçeriğindeki nişasta oranı ile yüksek bir enerji kaynağı olan mısır bol miktara E vitamini içermesinin yanında A, B ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir ve bakır mineralleri açısından da zengin bir besindir. Yetiştirildiği yerler: Anayurdu Güney Amerika olan mısır, Amerika Kıtası’nın keşfinden sonra denizciler tarafından Avrupa’ya getirilmiştir. Oradan da, Afrika kıtasından, Mısır üzerinden ülkemize getirildiğinden, dilimizde bu bitkiye mısır adı verildiği sanılmaktadır. Mısır için Türkiye’nin iklimi oldukça uygundur, bu nedenle geniş bir alanda yetiştirilmektedir. Toplanması ve saklanması: Olgunlaşan mısır koçanları toplanır kurutulur ve bundan da nişasta veya yağı elde edilir. Mısır püskülleri ise Haziran veya Temmuz ayalarında toplanarak gölgede kurutulur ve özel kapalı kaplarda muhafaza edilir. Yorgunluğu giderir. Bağırsakları yumuşatır. Mide şikâyetlerini azaltır. Kalp hastalığı riskini azaltır. Romatizma tedavisinde yardımcı olur. Bedeni güçlendirici toniktir, sakinleştiricidir. İdrar söktürücüdür, mesane taşlarını düşürür. Mısır iyi bir besindir. Ama hazmı biraz güçtür. Çocuklarda böbrek sorunlarının atlatılmasına yardımcı olur. Çok iyi bir enerji kaynağı olan mısır vücuda ve zihne enerji verir. Göz ve diş sağlığı için faydalı bir besin olan mısır böbreklere de yararlıdır. Mısırözü yağı kandaki kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur ve damar sertliğini önlemede etkilidir. Sistit (mesane enfeksiyonu), üretrit (idrar yolları enfeksiyonu) ve prostatit (prostat bezi enfeksiyonu) tedavilerinde etkilidir. Mısır bitkisi nasıl kullanılır? Mısırın taneleri, tanelerinden elde edilen mısır yağı ve meyvelerinin ucundaki mısır püskülü kullanılır. Mısır püskülü tam bir potasyum deposu -dur. İdrar söktürür ve idrar yollarını temizler. Böbrek taşı ve kumlarını düşürmeye yardımcı olur. Romatizmalılara çok iyi gelir. sifalibitkileriniz Çay: 1 bardak kaynar suyun içine 2 tatlı kaşığı kuru ya da taze mısır püskülü konur. 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen çaydan günde iki-üç kez birer bardak içilir.

4 yorum:

 1. PEGA Online Training
  http://onlineitguru.com/pega-online-training-placement.html
  PEGA online training is a online course at onlineitguru with hands on experienced faculty, we provide placements and live projects. Hurry up to enroll free demo.

  YanıtlaSil
 2. mantap banget info info yang disajikan di blog ini,,, sungguh informasi yang memberi motivasi kuat buat para pembacanya..
  nice post
  thank you

  Domino99
  Capsa Susun
  situs poker online
  Bandar QQ
  pokerq.online

  Agen Bola Terpercaya

  YanıtlaSil
 3. Free video bokep or porn
  Askeriting.com

  YanıtlaSil
 4. Tips Bermain Cara Bermain, Gabung juga permainan Situs Poker Online Mainkan kan Juga Di Sini Daftar Judi Bola Nikmati Disini sebelum bergabung dan mendaftar permainan Mesin SLot Gratis

  YanıtlaSil